Teoreticky by bolo možné hrať americký futbal bez špecializácie jednotlivých hráčov. Pokiaľ sa dodržiavajú pravidlá nie je podmienkou to, aby jedna osoba robila zakaždým tú istú vec. Avšak tak taktický šport ako tento sa hrá najefektívnejšie ak sa každý hráč sústreďuje iba na určitý aspekt hry. Takto môže každý hráč zdokonaľovať svoje zručnosti potrebné k vykonávaniu zvolenej činnosti, aby ju mohol vykonávať dokonale.

Ako už bolo spomenuté v článku o hre, tak na ihrisku sa nachádza jedenásť hráčov pre každý tím. Lenže okrem tých jedenástich má tím aj ďalších. Americký futbal je jedinečný šport v tom že družstvo sa skladá v podstate z troch sub-družstiev. Prvé z nich sa zameriava na útočenie (offense), druhé zas na obranu (defense) a to tretie na situácie keď sa lopta kope (special teams). NFL povoľuje družstvám mať maximálne 45 hráčov, ktorí môžu nastúpiť do zápasu.

Rozostavenie hráčov na ihrisku

Pred každým rozohraním ďalšieho pokusu (downu) má každý hráč na ihrisku svoje miesto, z ktorého štartuje po rozohrávke (snap). Takéto rozostavenie hráčov sa nazýva formácia, pričom každé družstvo používa vlastné formácie prispôsobené schopnostiam hráčov a zvolenému signálu. Samozrejme formácia záleží aj od toho či sa na ihrisku nachádza obrana alebo útok, toho konkrétneho družstva. Pre ilustráciu si pozrite obrázok jednej z možností rozostavenia hráčov útoku a obrany.

 

Offense (útočné pozície)

Quarterback (QB) - Vo väčšine prípadov je to práve quarterback, kto vedie futbalové družstvo. Je niečo ako veliteľ roty lebo prijíma rozkazy od trénera a sprostredkúva ich spoluhráčom. Ak pred rozohraním spozoruje, že súper prečítal ich hru a tuší čo sa bude diať, má právo zvolať "audible", čim vlastne zmení určený signál od trénera. Quarterback dostáva rozohrávku (snap) od "centra" a potom buď loptu odovzdá "running backovi" alebo ju hádže "receiverom".
Musí teda vedieť dobre hádzať. Rovnako musí byť aj rýchly aby sa vedel uhýbať obrancom, ktorí sa ho snažia zhodiť, musí byť aj dosť silný, aby odolal tvrdým zákrokom od obrancov. Je najdôležitejším hráčom, preto sa aj musí vedieť správne rozhodovať pod tlakom.

Offensive Linemen (OL) – Túto pozíciu zastáva päť najväčších a najťažších hráčov útoku. Ich hlavnou úlohou je blokovanie. Nie sú oprávnení chytať prihrávky. Pri situácii keď sa prihráva nesmú prekročiť pomyselnú čiaru odkiaľ sa rozohrávalo (line of scrimmage) skôr ako receiver chytí loptu. Ofensive linemen sa ešte rozdeľujú na jedného centra, dvoch guardov (strážcov) a dvoch tacklov (z ang. tackle). Center stojí v strede a vykonáva rozhorávku ku quaterbackovi (snap), po svojich stranách má oboch guardov. Tacklovia stojí vždy na kraji.

Running Backs (RB) - Týchto hráčov môžeme rozdeliť na 2 skupiny - halfback a fullback. Zdieľajú podobné úlohy a tiež aj miesto, na ktorom sa nachádzajú pri rozohrávke (za quarterbackom). Buď dostanú od quarterbacka loptu a bežia s ňou alebo ho chránia, aby mohol prihrať. Rozdiel medzi nimi je hlavne v ich hmotnosti a z toho sa odvíjajúci účel ich využitia. Halfback je ľahší a rýchlejší a snaží sa obrancom vyhýbať. Fullback je naopak ťažší a silnejší a obrancov sa zbavuje tým že ich rozráža svojou silou. Preto je častejšie využívaný na blokovanie, ktoré si vyžaduje silu. Často beží pred halfbackom, ktorý má loptu a rozráža mu cestu cez obranu.

Wide Receivers (WR) - Ich hlavnou úlohou je odbehnúť si svoj "pass route" (cestu k prihrávke), aby sa zbavili obrancov a následne chytiť prihrávku. Preto musia byť rýchli a obratní, takisto musia vedieť chytať loptu aj keď nie je zrovna najideálnejšie hodená.

Tight End (TE) - Je to hráč ktorý je zmiešaninou linemana a receivera. Je postavený na kraji útočnej lajny (vedľa tackla). Zvyčajne blokuje spolu s OL, no rovnako môže aj chytať prihrávky ako receiver. Býva väčší ako receiver, ale rýchlejší ako lineman, aby mohol chytať prihrávky. Keďže TE je zvyčajne iba jeden, tak podľa neho môžeme rozdeliť ihrisko na dve pomyselné strany. Tú stranu, na ktorej sa nachádza TE nazývame silná (strong side) a tú druhú nazývame slabá (weak side).

line of scrimmage pozicie hracov

Defense (obranné pozície)

Defensive Linemen (DL) - Prácou týchto hráčov je zastaviť quarterbacka alebo ktoréhokoľvek hráča, ktorý má loptu. Tomu však predchádza boj s OL a preto musia byť najťažší a najsilnejší hráči obrany.

Linebackers (LB) - Ako univerzálny obranca, musí pokrývať prihrávky alebo zastavovať nosičov lopty. Zvyčajne sú traja alebo štyria. U týchto hráčov sú tri dôležité vlastnosti: sila, rýchlosť a obratnosť.

Defensive backs (DB's) - Posledná línia obrany, ktorá hlavne bráni prihrávky alebo zasahuje vtedy keď zlyhajú DL a LB. Delia sa na dvoch hráčov zvaných cornerbacks(CB) a na dvoch zvaných safety(S). DB bývajú hlavne rýchly i obratný a musia vedieť predvídať čo bude robiť hráč s loptou, aby ho čo najskôr zachytili a zastavili. Takisto musia vedieť odhadnúť kam bude súperov quaterback hádzať loptu, aby ju zachytili alebo aspoň zrazili, aby ju nemohol receiver chytiť.

Special teams (ostatné pozície)

Place Kicker (PK) - Tento hráč má na starosti kopanie lopty pri výkopoch (punt) a field goaloch (kop na bránu). Zdá sa byť prepychom držať jedného hráča len na to, aby niekoľkokrát za zápas kopol do lopty, ale v profesionálnej súťaži to býva práve on kto často rozhoduje zápasy.

Punter (P) - Hráč, ktorý kope punt. Z toho vyplýva, že musí vedieť chytiť rozhorávku (snap) od centra a kopnúť loptu vysoko a zároveň ďaleko avšak nie na úkor presnosti. Niekdy je punter a place kicker ten istý hráč.

Holder (H) - Jeho prácou je chytať snap a držať loptu na zemi pre place kickera pri field goaloch. Túto prácu robí zvyčajne záložný quarterback alebo punter, vzhľadom na ich skúsenosti pri chytaní snapu.

Kick Returner (KR) - Počas výkopov (puntov) tento hráč chytá loptu a snaží sa ju odniesť čo najďalej. Hráči na tejto pozícii musia byť hlavne rýchli.

Kontakt

NFL Junk Food

marty696@gmail.com

Liptovské Sliače 1248/29

0915 282 287

Vyhľadávanie

 Reklamné banery na výmenu

Nájdete nás aj na Facebooku

Reklama

absinthe

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode